Aicina sabiedrību iesaistīties cīņā pret aplokšņu algām būvniecības nozarē

Image for Aicina sabiedrību iesaistīties cīņā pret aplokšņu algām būvniecības nozarē

Aicinot sabiedrību pievērst uzmanību aplokšņu algu negatīvajai ietekmei uz būvniecības sektoru, Latvijas Būvuzņēmēju partnerība pirmdien, 17. oktobrī, atklāja sociālo kampaņu “Aploksne nav ķieģelis”.

“Aplokšņu algu maksāšana ir viena no būtiskākajām problēmām būvniecības nozarē, kas nopietni apdraud būvniecības kvalitāti. Latvijas Būvuzņēmēju partnerība, rīkojot šo kampaņu, aicina iestāties par drošu un godprātīgu būvniecību. Jau šobrīd valdība un nozare ir parakstījušas sadarbības memorandu par pasākumiem ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecības nozarē. Tomēr uzskatu, ka ir jāveic arī sabiedriskās domas maiņa, skaidrojot aplokšņu algu negatīvo ietekmi uz būvniecību,” norāda Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Kampaņas ietvaros arī ir izstrādāta vietne www.bezaploksnes.lv, kur parakstoties, ikviens var atbalstīt Latvijas Būvuzņēmēju partnerības centienus noslēgt ģenerālvienošanos par minimālajām algām nozarē un aicināt šajā procesā iesaistīties nozarē strādājošos uzņēmumus. Ģenerālvienošanās ir Darba likumā iekļauts, bet Latvijā vēl neizmantots instruments. Lai noslēgtu ģenerālvienošanos, par to jāvienojas uzņēmumiem, kuri kopā pārstāv 60% no nozares apgrozījuma.

Aplokšņu algu īpatsvars Latvijā ir 17,9%, savukārt būvniecības nozarē vairāk nekā divas reizes lielāks – 36,3%, liecina Latvijas Būvuzņēmēju partnerības, biedrības “Business against shadow economy” (BASE) un “SSE Riga” 2016. gada sākumā veiktais pētījums.

Kampaņas ietvaros vizuālie materiāli tiks izplatīti televīzijā, radio un internetā. Papildus tam ir izgatavota instalācija, lai pastiprināti piesaistītu sabiedrības uzmanību. Kampaņas mērķis ir likt katram sabiedrības dalībniekam aizdomāties un atbildīgi izturēties pret algu samaksu.

Lai risinātu aplokšņu algu problēmu, Latvijas Būvuzņēmēju partnerība uzsākusi aktīvu darbību dažādos virzienos. Viens no tiem ir 2016. gada 31. maijā parakstītais valdības memorands ar būvniecības nozares organizācijām. Tā mērķis ir triju gadu laikā ēnu ekonomiku būvniecības nozarē samazināt uz pusi, vienlaikus stimulējot kvalitatīvas, drošas un ilgtspējīgas būvniecības attīstību Latvijā.