Ar PMLP pārrunā iespējas atvieglot ārvalstnieku darbā iekārtošanās procedūras

Image for Ar PMLP pārrunā iespējas atvieglot ārvalstnieku darbā iekārtošanās procedūras

Ņemot vērā arvien pieaugošo darbaspēka trūkumu būvniecības nozarē, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības biedri šodien izvaicāja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvjus par viesstrādnieku piesaisti, kā arī pārvaldes iespējām nākotnē atvieglot dokumentu noformēšanas procedūru un ilgumu ātrākai viesstrādnieku piesaistei. 

Partnerības biedri norādīja ne vien uz dokumentu noformēšanas procedūras garumu, bet arī dārdzību. Sarunā tika vērsta uzmanība kaimiņvalstu, īpaši Polijas praksei, kur ir atvieglotas likuma normas, paverot darba spēka nodrošināšanas aģentūrām legālas iespējas darbā Eiropas Savienības valstīs, tostarp arī Latvijā iekārtot trešo valstu pilsoņus.

“Aicinām, vērtējot viesstrādnieku darbā iekārtošanās procedūrās kaimiņvalstīs, īpašu uzmanību pievērst Polijai, kas šobrīd ir daudz izdevīgākā situācijā nekā Latvija. Praksē tas nozīmē, ka nodokļi tiek maksāti nevis Latvijā, bet gan Polijā, turklāt valsts zaudē kontroli pār imigrācijas plūsmu,” norāda Partnerības vadītāja Baiba Fromane. 

Ar PMLP pārstāvjiem tika pārrunāts arī garais termiņš vakances izsludināšanai Nodarbinātības valsts aģentūrā. Kā zināms, esošais regulējums nosaka, ka darba devējam jānogaida 30 dienas, līdz tas var uzsākt ielūguma vai izsaukuma procedūru. “Šobrīd ir aktualizējies jautājums, lai šo termiņu varētu saīsināt līdz 14 dienām. Bet vai tā būs, lems politiķi,” tā PMLP priekšnieka vietniece Maira Roze.

Tāpat tikšanās laikā tika apspriesta iespēja nodrošināt uzturēšanās atļaujas kārtošanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanu elektroniski, kā arī darbaspēka trūkuma radītajiem riskiem “Rail Baltica” projekta realizācijai.