Būvniecības nozares organizācijas aicina valdību neatbalstīt sociālo iemaksu daļēju pārlikšanu uz ģenerāluzņēmējiem

Image for Būvniecības nozares organizācijas aicina valdību neatbalstīt sociālo iemaksu daļēju pārlikšanu uz ģenerāluzņēmējiem

Latvijas Būvuzņēmēju partnerība un biedrība “Latvijas Ceļu būvētājs” aicina valdību neatbalstīt Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu nomaksas daļēju pārlikšanu uz ģenerāluzņēmējiem. Paredzams, ka FM priekšlikums ceturtdien, 29. septembrī, tiks skatīts Ministru kabineta ārkārtas sēdē.

Negatīvu atzinumu par FM priekšlikuma ietekmi uz nozari iepriekš sniegusi arī Ekonomikas ministrija (EM).

“Piedāvājot šādu priekšlikumu, FM atzīst, ka Valsts ieņēmumu dienests nespēj tikt galā ar savu pamatfunkciju – iekasēt nodokļus, turklāt šo funkciju valsts vēlas pārlikt uz tiem uzņēmumiem, kuri jau šobrīd godprātīgi maksā nodokļus. Tas nav pieņemams risinājums laikā, kad nozare piedzīvo dziļu krīzi, kas radusies dēļ valsts nespējas pārdomāti plānot ES fondu projektu apguvi. Turklāt piedāvātais risinājums ne tikai nerisina ēnu ekonomikas problēmu, bet arī rada papildu birokrātiskus šķēršļus uzņēmējiem. Tik sarežģīta mehānisma ieviešana un papildus izmaksas nepārsniegs tos ieguvumus, kas tiek plānoti no šī instrumenta radīšanas,” norāda Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Līdzīgu viedokli pauž arī biedrības “Latvijas Ceļu būvētājs” valdes priekšsēdētājs Andris Bērziņš. “Steiga, ar kādu FM virza šo priekšlikumu, turklāt nekonsultējoties ar nozares politikas plānotāju – EM, parāda, ka tā mērķis ir tikai un vienīgi valsts budžeta fiskālo vajadzību nodrošināšana. Šī ir kārtējā reize, kad valsts budžeta izstrādes laikā tiek virzīts priekšlikums, kurš nevien nesasniegs izvirzīto mērķi, šajā gadījumā mazināt ēnu ekonomiku sektorā, bet gan radīs vēl papildu negatīvus blakus efektus uz nozares ilgtermiņa attīstību,” skaidro Andris Bērziņš.

Būvniecības nozares uzņēmumi uzskata, ka FM priekšlikums nekādā veidā nerisina jautājumu par ēnu ekonomiku būvniecības nozarē. Tā vietā būvniecības nozari pārstāvošās organizācijas aicina FM daudz aktīvāk iesaistīties pasākumu īstenošanai, kas paredzēti iepriekš parakstītajā nozares un valdības sadarbības memorandā, tai skaitā uzdevumu par minimālo algu līmeņu noteikšanu būvniecības nozarē.

Jau iepriekš ziņots, ka šā gada 31. maijā 12 būvniecības nozares organizācijas un Ministru prezidents Māris Kučinskis, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola parakstīja sadarbības memorandu par pasākumiem ēnu ekonomikas mazināšanai. To mērķis trīs gadu laikā ēnu ekonomiku būvniecības nozarē samazināt uz pusi.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības un biedrības “Latvijas Ceļu būvētājs” biedru kopējais apgrozījums gadā sasniedz gandrīz pusmiljardu eiro, kas ir trešā daļa no būvniecības nozares kopējā apgrozījuma.