29.08.2019
Latvijas iedzīvotāji aktīvi piesakās daudzdzīvokļu māju atjaunošanai – rezervēti teju 80% paredzētajiem līdzekļiem
Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar Partnerības dalību praktiskajā seminārā ziņoja par daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmas attīstību. Latvijā kopš programmas sākuma 2016. gada līdz šim ir iesniegti 568 projektu pieteikumi, kuros kopējā grantos piešķiramā summa pārsniedz jau 120 miljonus eiro. Ņemot vērā līdzšinējo programmas norises gaitu, ar iesniegtajiem projektiem jau ir rezervēti aptuveni 80% no kopējā grantiem pieejamā finansējuma apjoma.
Šobrīd būvdarbi sekmīgi noslēgušies kopumā jau 113 mājās, savukārt būvniecības procesā ir vēl vairāk nekā 70 nami, bet pārējie projekti ir dažādās īstenošanas stadijās. Pabeigtie projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas atjaunošanas vidējais enerģijas patēriņš ir 165 kWh gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir plānots vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā.
Partnerības pienākumu izpildītāja Anna Upena klātesošajiem sniedza ieskatu būvniecības nozares aktuālajā situācijā un izaicinājumos: “Plānojot un realizējot būvniecības projektus, aicinām ņemt vērā tendences un attīstību nozarē. Lai projektus būtu iespējams veikt plānotā budžeta ievaros, jārēķinās ar vispārīgām nozares izmaksu izmaiņām, kuras ietekmē gan būvmateriālu, gan darbaspēka izmaksu pieaugums un nozares pakāpeniska iziešana no ēnu ekonomikas. Tāpat nozari tuvākajā laikā sagaida nozīmīgi jauninājumi, kas veicinās godīgu konkurenci būvniecībā ilgtermiņā. No šī gada 3. novembra visā būvniecības nozarē tiks palielināta minimālā alga, kuru nosaka parakstītā Ģenerālvienošanās. Tāpat no 2020. gada ievērojamu ietekmi uz nozari atstās elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas (EDLUS) lietošanas paplašināšanās visos objektos virs 350 000 eiro.”